WyszukiwarkaWyszukiwanie rozszerzone

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 93 gości 
Piece nadmuchowe PDF Drukuj Email

<< powrót


PIECE NADMUCHOWE RODZAJE

 

W wielu sytuacjach doskonałym rozwiązaniem okazują się stacjonarne piece nadmuchowe. Ogrzewają one nawet całkiem spore pomieszczenia przez nadmuch ciepłego powietrza. Bez względu na panujące warunki ogrzane powietrze jest dostarczane bardzo szybko i w dużych ilościach. Dodatkowo, wykorzystanie łatwo dostępnego paliwa jest pierwszym krokiem do obniżenia kosztów ogrzewania.

W nagrzewnicach oprócz typowego oleju napędowego można również wykorzystywać (w zależności od modelu pieca i zastosowanego palnika) olej opałowy, oleje przepracowane, gaz ziemny lub odpady produkcyjne, jak papier czy suche drewno. Przy wyborze konkretnego modelu urządzenia należy uwzględnić również wielkość samego obiektu. Tylko urządzenie o odpowiedniej mocy cieplnej będzie bowiem w stanie spełnić swoje zadanie.


Nasze szerokie oferty na piece nadmuchowe oraz palniki znajdą Państwo poniżej:


 


Zasada działania pieca nadmuchowego


Ciepłe powietrze potrzebne do ogrzewania obiektu uzyskuje się dzięki wymianie ciepła pomiędzy spalinami a czystym powietrzem, za pośrednictwem wymiennika ciepła. Zamontowany w piecu palnik podmuchowy (olejowy lubpiec2 gazowy) pobiera paliwo, które następnie zostaje spalone w komorze spalania. Spalaniu mieszaniny paliwowo-powietrznej towarzyszy powstanie dużej ilości gorących spalin, które przepływając przez kanały wymiennika powodują jego ogrzewanie. Spaliny wydmuchiwane są poprzez przewód kominowy do atmosfery.

Wentylator promieniowy umieszczony w piecu zasysa z zewnątrz zimne powietrze, które pod ciśnieniem tłoczone jest do sekcji grzewczej. Powietrze opływa rozgrzaną komorę spalania i kanały wymiennika. Na drodze przepływu następuje intensywna wymiana ciepła, przy czym spaliny nie mają bezpośredniej styczności z ogrzewanym powietrzem. Ciepłe czyste powietrze wydmuchiwane jest bezpośrednio do pomieszczenia poprzez głowice swobodnego nadmuchu bądź system kanałów nawiewnych. Powietrze może być dodatkowo oczyszczane przez odpowiednie filtry.
Dzięki małej bezwładności cieplnej, prawie natychmiast po uruchomieniu urządzenia powietrze osiąga wymaganą temperaturę, która utrzymywana jest automatycznie przez termostat.

 

Sposoby nadmuchu powietrza

 

Natychmiastowe ogrzanie i wentylacja pomieszczeń

piec4

 

Zastosowanie piecy z bezpośrednim nadmuchem to najszybsze rozwiązanie problemu ogrzewania wszelkich pomieszczeń. Dzięki bardzo prostemu montarzowi okazują się one niezastąpione wszędzie tam, gdzie muszą Państwo natychmiast dostarczyć ciepło. Obrotowe głowice nadmuchowe z ruchomymi żaluzjami pozwolą skierować strumienie czystego ogrzanego powietrza w odpowiednim kierunku, a niskoszumowe wentylatory zapewnią Państwu komfort pracy.

 

 


Dystrybucja powietrza za pomocą systemu kanałów nawiewnychpiec5


Jeżeli istnieje konieczność ogrzewania jednym urządzeniem kilku pomieszczeń lub zależy Państwu na bardzo równomiernym rozkładzie temperatur w ogrzewanym obiekcie proponujemy zastosowanie pieca nadmuchowego z systemem kanałów nawiewnych. Na bazie te samej instalacji urządzenie zapewni również skuteczną wentylację mechaniczną.

 


Piec nadmuchowy z palnikiem odparowującym

piec6

 

W mniejszych pomieszczeniach, takich jak warsztaty samochodowe, małe magazyny lub obiekty produkcyjne od wielu lat sprawdzają się piece na olej zużyty z tzw. palnikiem odparowującym. Należy pamiętać, że z uwagi na otwartą komorę spalania w tego typu urządzeniach konieczna jest minimum 4-metrowa instalacja kominowa. Brak odpowiedniego ciągu może powodować nieefektywną pracę urządzenia, jak również wpływać na złe spalanie.

Piec o wydajności 33 kW (np. Master WA 33 B) jest w stanie podnieść temperaturę w pomieszczeniu o około 7 stopni C w ciągu zaledwie 1,5 godziny (przy spełnieniu standardowych wymogów izolacyjnych budynku). Urządzenia z tego rodzaju palnikiem posiadają zazwyczaj wbudowany zbiornik paliwa, dwuzakresową regulację mocy oraz ręczny system zapłonowy.

To idealne rozwiązanie w przypadku mniejszych pomieszczeń. Podstawowe atuty tych urządzeń to przede wszystkim niska cena zakupu, duża wydajność, tanie paliwo oraz prawie w 100% czyste ciepło.

 

 

Piec nadmuchowy na paliwa stałe

piec7

 

Na rynku dostępne są również piece na paliwo stałe. Te bardzo wydajne urządzenia zamiast typowego paliwa wykorzystują wszelkie odpady produkcyjne, drewno, papier, itp. Doskonałym przykładem jest urządzenie Master CT 50P (wydajność 50 kW), które świetnie sprawdza się w drukarniach, pomieszczeniach gospodarczych, małych warsztatach i wszędzie tam, gdzie jest łatwy dostęp do materiałów opałowych.

Instalacja pieca ogranicza się do podłączenia go do przewodów kominowych, a zastosowanie ręcznego zapłonu pozwala na włączenie go w dowolnej chwili. Sam zakup tej nagrzewnicy nie wymaga wysokich nakładów finansowych, a możliwość wykorzystania do spalania różnych odpadów sprawia, że jest ona niezwykle tania w eksploatacji.

 

Piec nadmuchowy kondensacyjny - gazowy


Hilux G7XA 80 -4

Piece kondensacyjne jak np. Hilux G7XC 046E-24B są wyposażone oprócz głównego wymiennika ciepła we wtórny wymiennik zbudowany ze stali kwasoodpornej. Zmienna prędkość wentylatora w funkcji grzania i chłodzenia pozwala na osiągnięcie wyższego komfortu. Zamknięta komora spalania eliminuje konieczność budowy oddzielnego pomieszczenia kotłowni.

 

 

 

 

 

 

Przed ostatecznym wyborem urządzenia trzeba określić, jaki model pieca będzie w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Należy również właściwie dobrać piec pod względem jego wydajności i efektywności działania. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wyboru nieskutecznych rozwiązań. Dostęp do konkretnego rodzaju paliwa może w pewnym stopniu ułatwić wybór. Zawsze warto jednak skonsultować daną sytuację z doradcą technicznym naszej firmy, który będzie w stanie określić wszystkie istotne dane i doradzić przy wyborze najlepszego urządzenia.