×

Uwaga

Lack of access rights - File '/images/schemat.JPG'

Wychodząc naprzeciw licznym zapytaniom naszych Inwestorów od niedawna wprowadziliśmy do naszej oferty możliwość rozbudowy wykonywanych przez nas instalacji o zaawansowany system sterowania, oparty na wielofunkcyjnych panelach operatorskich.

Dzięki ich zastosowaniu nasze systemy sterowania posiadają szereg do tej pory nieosiągalnych dla podobnych układów możliwości. Ich zastosowanie pozwala między innymi na:

  • Łączenie w jeden układ nawet kilkuset dowolnych urządzeń znajdujących się w naszej ofercie,
  • Tworzenie zależności funkcjonowania pomiędzy urządzeniami podłączonymi do układu,
  • Tworzenie dowolnych (zależnie od potrzeb i wskazówek Inwestora) łatwych w obsłudze programów sterujących układami,
  • Zmianę w dowolnym momencie ilości, rodzaju urządzeń oraz parametrów ich pracy,
  • Obsługę i monitorowanie pracy układów z dowolnego miejsca na świecie, za pomocą dowolnego urządzenia z dostępem do internetu,
  • Serwis i zmianę konfiguracji układów bezpośrednio z siedziby naszej firmy, bez potrzeby dojazdu do Inwestora.

 

schemat

 

 

Wykorzystywane przez nas urządzenia to rodzina nowoczesnych paneli operatorskich o dużej funkcjonalności. Ich głównym atutem jest możliwość gromadzenia i przeprowadzenia operacji na dużych ilościach danych oraz programowane z wykorzystaniem USB.

 

 

 

Najpopularniejszy model, który szybko zdobył uznanie użytkowników, to MT6070iH. Siedmiocalowy ekran z dotykową matrycą oraz wyświetlaczem o 16-bitowej głębi koloru pozwala już dość efektownie przedstawić wykresy, zdjęcia oraz animacje. Modele oznaczone literą „X”, ze względu na wydajniejszy procesor, mogą także wyświetlać filmy w formacie avi i odtwarzać dźwięki.

Wszystkie urządzenia z serii „i” są wyposażone w szybki port USB 2.0 do programowania, a modele od 7.0” wzwyż w standardowe gniazdo USB 1.1, do którego można podłączyć na przykład pamięć pendrive lub klawiaturę zewnętrzną, drukarkę czy mysz. Urządzenia z serii 8000 są dodatkowo wyposażone w port Ethernet (10/100Base-T) zwiększający możliwości wymiany danych z innymi urządzeniami lub oprogramowaniem SCADA.

Dodatkowym atutem omawianych urządzeń z portem Ethernet jest wbudowany serwer VNC - idealne rozwiązanie przy konieczności zdalnego monitoringu obiektu. Skonfigurowany i zabezpieczony hasłem serwer udostępnia nam dokładnie to, co jest wyświetlane na ekranie panelu i pozwala na nim operować tak, jakbyśmy stali przed panelem. Wystarczy przeglądarka internetowa lub program (np. VNC Viewer) dla dowolnie wybranego systemu. Istnieją również programy klienckie VNC dla telefonów komórkowych.

Program EasyBuilder pozwala w prosty sposób stworzyć funkcjonalną aplikację dzięki gotowym do użycia kontrolkom i bibliotekom kształtów. Programowanie aplikacji sprowadza się właściwie do przypisania odpowiednim elementom odpowiadających im adresów. Interakcje zachodzące między używanymi adresami można zaprogramować w panelu za pomocą języka skryptowego. Mogą to być zależności logiczne lub operacje arytmetyczne czy konwersja liczb. Oprócz tego oczywiście panel współpracuje z adresami pobieranymi z innych urządzeń. Standardowe porty komunikacyjne (RS232, RS485) pozwalają się połączyć z wieloma urządzeniami jednocześnie.

Magazynowanie dużej ilości danych w nowych panelach jest też bardzo uproszczone dzięki zastosowaniu popularnych kart SD. Można na nich archiwizować dane np. z wynikami produkcji, alarmami, zdarzeniami, a później je przenieść na komputer i przetwarzać z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego.